Zatrudniasz cudzoziemców? Możesz zapłacić wysoką karę! Sprawdź jak jej uniknąć!

Czy wiecie, że legalny pobyt to nie to samo, co legalne zatrudnienie? Ponadto czy wiedzieliście, że nawet posiadając niezbędne oświadczenia i zezwolenia na pracę, możecie nielegalnie zatrudniać cudzoziemca? O czym trzeba wiedzieć? A przede wszystkim jak uniknąć błędów, które mogą spowodować poważne konsekwencje?

Firma ROWENA już od 15 lat prowadzi szkolenia dla działów HR, zajmujących się w legalizacją pobytu i zatrudnienia cudzoziemców.

– Proces legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemca jest czasochłonny i wymaga ogromnego nakładu pracy i zaangażowania- mówią przedstawiciele firmy. – W związku z tym, że codziennie mamy okazję bezpośrednio rozmawiać z pracownikami działów HR, zauważamy jak ważne dla nich jest prawidłowe przekazanie tej trudnej wiedzy. Bardzo często w trakcie rozmowy wychodzi na jaw, że nie do końca zrozumiałe są dla nich przepisy dotyczące cudzoziemców, co w konsekwencji prowadzi do nielegalnego zatrudnienia.

Pracownicy działów kadr często obawiają się reakcji swoich przełożonych, czyli właścicieli firm, ich prezesów i dyrektorów.

– Jednym z interesujących przykładów jest Pani kadrowa, która w rozmowie z Asystentką Zarządu prosiła o pomoc i wspomniała, że „spadłyśmy jej z nieba”, a w trakcie wideorozmowy, będąc w towarzystwie swojego przełożonego, zamknęła się na jakiekolwiek pytania i sprawiała wrażenie osoby pewnej siebie, bez jakichkolwiek wątpliwości w poprawność swoich działań – dodaje Swietłana Walczak, ekspert od spraw zatrudnienia i legalizacji cudzoziemców. – Najgorsze jest to, że ten strach jest tak silny, że najczęściej kończy się na tym, że pracownicy wcale nie informują przełożonych o ogromnym problemie, który wypłynie przy pierwszej kontroli Straży Granicznej, PIP, ZUS i innych.

Warto dodać, że kontrolować pracodawców, którzy zatrudniają cudzoziemców może wiele instytucji, a kara za każdą nielegalnie lub nieprawidłowo zatrudnioną osobę może być bardzo dotkliwa i wynieść nawet 30 tysięcy złotych.

– Nie chcemy przestraszyć pracodawców problemami – dodaje Swietłana Walczak. – Wręcz przeciwnie. Chcemy pomóc wszystko załatwić, pokazać drogę.

5 najczęściej popełnianych błędów przez pracodawców

Eksperci z firmy ROWENA opracowali listę pięciu najczęściej popełnianych błędów, z jakimi spotykają się na co dzień.

Błąd nr 1:

Do firmy X przychodzi kandydat Ivan z kartą pobytu, wyrobioną przez poprzedniego pracodawcę. Firma podpisuje z nim umowę. Po jakimś czasie kontrola z ZUS, PIP lub Straży Granicznej wykazuje, że przedsiębiorstwo zatrudnia pracownika nielegalnie, w wyniku czego zostaje na nich nałożona kara finansowa w wysokości 30 000 zł, a Ivan zostaje deportowany.

Błąd nr 2:

Do firmy Y zgłasza się kandydat Oleh z wizą wydaną na podstawie zezwolenia typ A. Firma zatrudnia go i zgłasza do ZUS, a w konsekwencji powstaje olbrzymi problem. Podobnie jak w pierwszym przykładzie, firma podlega karze finansowej, a Oleh zostaje deportowany .

Błąd nr 3:

Firma A złożyła wniosek o wydanie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na 180 dni. Powiatowy Urząd Pracy wydał decyzję pozytywną, po czym kandydat Oleksandr wjechał do kraju, posiadając jedynie paszport biometryczny. Paszport biometryczny pozwala na pobyt cudzoziemca nie dłuższy niż 90 dni, jednak firma korzystając z oświadczenia z Powiatowego Urzędu Pracy, zatrudnia Oleksandra powyżej 90 dni.

Błąd nr 4:

Do Restauracji B znad Morza zgłasza się kandydatka Oksana do pracy sezonowej. Oksana przebywa w Polsce na paszporcie biometrycznym. Jej pobyt w Polsce jest legalny i na tej podstawie Restauracja B podpisuje z Oksaną umowę zlecenie.

Błąd nr 5:

Firma C, chcąc uniknąć błędów z poprzednich przykładów, weryfikuje sytuację kandydata Andrieja i składa wniosek o wydanie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na 90 dni. Jeszcze tego samego dnia, w którym został złożony wniosek, firma podpisuje umowę z Andriejem, a także zgłasza go do ZUS, pomimo braku wydanej decyzji.

Konsultacje pozwolą uniknąć kłopotów

A co, gdyby wprowadzić w firmie rozwiązanie pozwalające pracownikom działu HR na konsultacje swoich działań z ekspertem w tej dziedzinie? Przecież każdy z pracodawców, podpisując jakąkolwiek umowę, weryfikuje jej warunki najpierw z prawnikiem, prawda?

– W tej sytuacji każdy czułby się lepiej: pracodawcy dlatego, że ktoś czuwa nad dokumentami i pracownicy, gdyż nie będą musieli obawiać się konsekwencji i będą bardziej wywiązywać się z pozostałych obowiązków. – mówi Prezes firmy ROWENA. Proszę nam wierzyć, że tego nie uczą na żadnych studiach, a urzędy nie są od tego, by szkolić kogokolwiek z tej dziedziny lub udzielać informacji, a zatrudniając cudzoziemców dział HR musi współpracować z wieloma instytucjami i nikt im tej wiedzy nie podsumuje.

Przepisy nieustannie się zmieniają, a to nie ułatwia sytuacji. Ktoś, kto nie śledzi ich na bieżąco, może bardzo łatwo i szybko się pogubić. W internecie panuje ogromny chaos informacyjny. Na uzyskanie odpowiedzi z takich instytucji jak urzędy pracy, urzędy wojewódzkie, PIP, ZUS czy Straż Graniczna, na odpowiedź czeka się wiele dni, gdyż nie ma nikogo, kto mógłby podsumować wszystkie przepisy. To sprawia, że w firmach popełniane są błędy, co może skutkować poważnymi konsekwencjami, zarówno prawnymi, jak i finansowymi.

– W związku z tym, zapraszamy na bezpłatną 60-minutową rozmowę z Panią Prezes firmy ROWENA, Swietłaną Walczak, odbywającą się w ramach naszego projektu „Cudzoziemcy pod kontrolą”, w trakcie której odpowie ona na wszystkie nurtujące Państwa pytania oraz zweryfikuje poprawność zatrudnienia cudzoziemców w Państwa firmie – mówią przedstawiciele firmy ROWENA.

Pomysł na stworzenie projektu „Cudzoziemcy pod kontrolą” narodził się w ubiegłym roku, ze względu na ogromną liczbę kar, które w ostatnim czasie dotknęły pracodawców. Statystyki są przerażające. Tylko w pierwszym kwartale 2020 roku, podczas kontroli z ZUS, US, PIP, Straży Granicznej z powodu wykrytych nieprawidłowości w zatrudnianiu obcokrajowców, ukaranych zostało ponad 15 tysięcy przedsiębiorstw. Ponad 80 % kontrolowanych firm uważa, że zatrudnia cudzoziemców prawidłowo i legalnie.

Celem projektu jest zatem ułatwienie funkcjonowania przedsiębiorcom, którzy coraz chętniej zatrudniają obcokrajowców i doceniają ich zaangażowanie w wykonywaną pracę. Swietłana Walczak należy do Rady Dyrektorów Personalnych Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan i działa na poziomie ministerialnym, by zmienić ustawę o legalnym zatrudnianiu cudzoziemców.

– Wykrywane są spore nieprawidłowości – podkreśla Swietłana Walczak. – Agencje zatrudnienia często popełniają błędy wynikające z niewiedzy. Także sami pracodawcy, zatrudniając bezpośrednio pracowników nie zdają sobie sprawy, że działy HR odpowiedzialne za zatrudnienie nie radzą sobie z sytuacją, mają ogromne braki wiedzy.

– Jako pracodawca mamy większą kontrolę przy zatrudnianiu niż Agencja. – mówi Swietłana Walczak. – Zyskujemy lojalnego pracownika, który wie, że pracuje bezpośrednio, chce pracować dłużej i ściągnąć rodzinę, więc jest bardziej wydajny.

Źródło https://szczecin.se.pl/zatrudniasz-cudzoziemcow-mozesz-zaplacic-wysoka-kare-sprawdz-jak-jej-uniknac-aa-Ar4k-vHuu-E35s.html

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright by swietlanawalczak.pl. All rights reserved.

Realizacja asystentwsieci.pl

Copyright by swietlanawalczak.pl. All rights reserved.

Realizacja asystentwsieci.pl